Skutečně člověk degeneruje?

Nalejme si čistého vína. Nic není tak černobílé, jak to některé články na internetu vykreslují. Všechno je to mnohem jednodušší, než si dokážeme představit. Technologie je něco, co člověku především ulehčuje život. Může to být mixér, televize, ale také mikroskop nebo zvedací vozík. Začneme proto pěkně od začátku, abychom lépe pojmenovali všechny ty věci, kvůli kterým „degenerujeme“.
myšlení 
1)      Pravěk, antika, středověk, novověk
Technologie tady byla vždy jako například bronz a později kovové nářadí, ocel. Později parní stroje a kanóny, knihy. To vše nám tak trochu v rozmezí několika tisíců let ulehčilo práci jak se účinně vyhlazovat. Avšak stále si člověk učený musel spoustu věcí pamatovat. Určitě neměli možnost si všechno vygooglit, minimálně museli trávit hodiny v knihovnách a hledat odpovědi v dílech slavných. Proto byli například antičtí římští právníci zvyklí recitovat zákony z patra, protože odbíhat neustále do vestibulu, aby se podívali na nějakých pár desek, to by se na to jeden vykašlal. I prostí občané někdy hodiny z paměti říkali stanoviska a uzavírali ústní dohody, protože tak se to prostě dělalo. A když někdo udělal chybu, byť v jediném slově, tak šel z kola ven.
 
2)      Moderní doba
Není třeba si toho tolik pamatovat. Často nám pomůže technologie, kterou jsme vyvinuli. Nemusíme si pamatovat přes stovky zákonů, stačí se naučit s nimi pracovat a následně aplikovat znalost použití na vyhledání relevantních informací. Degenerujeme? Až tak úplně ne. Umíme totiž více věcí než naši předci. Dokážeme toho více. Umíme toho více. Průměrně vzdělaný člověk tohoto věku by byl v antice největší mudrc a renesanční člověk. Zmenšuje se náš mozek? Možná. Protože se zefektivňuje. Není třeba už „tolik místa“, ale spíše se neustále učíme větší efektivitě.
 technologický mozek
Degenerujeme tedy? Vůbec ne. Rozum pokulhává akorát tomu, kdo tohle napíše. Je nesmírně důležité uvědomit si, že doba se mění a lidé s ní. Lidé nejsou hloupější nebo chytřejší. Vždycky to bylo stejné. Jenom je teď toho tolik, že se z toho určitá část lidstva může podělat, ta druhá to zvládne vstřebat naprosto v pohodě.