Pokračování románu Jane Austenové: P. D. Jamesová

Pokusy o pokračování jednoho z nejslavnějších románů všech dob ze strany věrných fanoušků – podle moderní terminologie fanfikce – je od počátku 20. století již jakýmsi sportem. A občas se objeví dílo tak zdařilé, že se dostane k širokému publiku a alespoň část z něj bude mít při čtení ten úžasný pocit, že takhle to skutečně pokračovalo. Pro čtenáře totiž není těžšího pocitu, než dočtená kniha. Opustit všechny postavy, které doteď byly tak blízko, a smířit se s vědomím, že se nedozvíme, jak jejich život pokračoval.

Anglický venkov

Tentokrát se pera chopila proslulá anglická autorka detektivek Phyllis Dorothy Jamesová a stvořila dílo Smrt přichází do Pemberley, kde zůstala věrná svému stylu a stvořila napínavou detektivku. Příběh Darcyových se odehrává šest let po svatbě hlavních hrdinů a začíná vraždou. Darcy musí znovu pomáhat svému nezodpovědnému švagrovi Wickhamovi, aby ochránil rodinnou pověst, a přitom řešit budoucnost své mladší sestry Georgiany, kterou by rád viděl provdanou za svého dobrého přítele, i když je proti ní podstatně starší. Kniha se dočkala pod taktovkou BBC i filmového zpracování, což u pokračování klasik z pera jiných autorů nebývá zvykem – jednou z významných výjimek je například přímé pokračování Jihu proti Severu Margaret Mitchellové s názvem Scarlett z pera Alexandry Ripleyové. 

Střelná zbraň

Nesedne to každému, protože se odkláníme od společenského románu a řešíme zločin a záhadu. Ale i to je kouzlo takových pokračování – přistupovat k nim s otevřenou hlavou a vylézt ze škatulek. Vidět znovu své oblíbené postavy a doplnit do jejich knih života nové střípky, je jako setkat se po letech s dávnými přáteli: často budete oprašovat vzpomínky, což se nevyhnutelně děje i v pokračujících románech. Ze čtenářů to dělá zasvěcené spiklence, protože ihned vědí, na které situace z originálního díla je poukazováno. Ale komu předložená fanfikce nesedne, ten vsunuté vzpomínky označí za laciné vykrádání. Opět jsme tady u známého faktu, že podobná díla vzbuzují ve čtenářstvu silné emoce, ať už pozitivní, nebo negativní. Nezaujatost tu příliš nenajdete.