Lokomotiva Tomáš

Britský animovaný televizní seriál lokomotiva Tomáš (v originále Thomas the Tank Engine & Friends)se poprvé objevil již v roce 1984. Od té doby až po současnost krátké a milé příběhy o mašince zaujaly děti po celém světě. Není proto divu, že také ty české se rádi podívají na nové dobrodružství, které lokomotivu potká. V češtině je vypravěčem od 1. do 3. série Radovan Vaculík, od 4. Série pak Bohuslav Kalva.

blur-1239439_960_720

Seriál natočil režisér David Mitton podle knižní předlohy Wilberta Awdryho, který sepsal příběhy, které vyprávěl svému synovi před spaním. Mašinky se chovají v podstatě jako lidé – mluví, žijí vlastním životem, mají se rádi. Jeden příběh trvá asi 10 minut, takže se hodí jako poslední pohádka před spaním.

Děj se odehrává na ostrově Sodor, kde hlavní postava – malá modrá lokomotiva Tomáš zažívá mnoho dobrodružství se svými přáteli, která (jak už to tak v příbězích pro děti bývá) mají vždycky dobrý konec. Většinou se hlavní hrdina či některý z jeho kamarádů dostane do potíží, z nichž se pak společnými silami všechny vláčky dostanou.

Hlavní role v seriálu patří zejména parním mašinkám, nalezneme zde ale také jiné dopravní prostředky a několik lidí – kontrolor sir Topham Hatt či sedláci Troška a Makal. Mezi nejlepší kamarády patří lokomotivy: Emily, Gordon, Henry, Jakub, Percy, Toby.

carousel-3834893_960_720

Velká obliba seriálu vedla ke komerčnímu využití (zejména) hlavní postavy, takže v obchodech vídáme mašinka Tomáš hračky, oblečení, stany nebo třeba pastelky. Děti pak často chtějí jistou věc, na níž se jejich oblíbenec objeví snad jen proto, že tam je, hračka samotná je přitom příliš ani nezajímá.

Kromě nejrůznějších vláčků s dráhou i bez, můžeme v hračkářstvích sehnat mnohé další hračky s tematikou mašinky Tomáše – voskovky, fixy, barvičky, stavebnice, nářadí na písek, potisk na kyblících, míčích a mnoha dalších.