K čemu nám pomůže pohyb?


Pohyb je pro nás důležitý. Slyšíme to všude. Od lékařů, v médiích, mezi běžnou společností. A přesto spousta lidí nesportuje. To by nebylo tak hrozné, ne každý z nás se přeci musí věnovat vrcholovému sportu. Ale základní pohyb, jako jsou procházky nebo protahování, či alespoň lehká fyzická aktivita…tu by měl do svého běžného dne zařadit každý. Alespoň 3x týdně na třicet minut. Fyzickou aktivitu si jednoduše vyberte takovou, která vás bude bavit. U takového cvičení se nikdo nemůže vymlouvat, že nemá čas. Hodinu a půl týdně si najde každý na to, aby udělal něco pro sebe a pro své zdraví. Přitom pohyb pro vás má mnoho benefitů. Jaké to jsou?

jóga

Zlepšení zdraví

Spousta zdravotních obtíží se může zlepšit tím, že do svého života zařadíte pravidelný pohyb. Například respirační onemocnění, bolesti kloubů, bolesti zad, bolesti hlavy nebo dokonce i poruchy erekce. Opravdu se neříká nadarmo, že pohyb léčí. Naopak, tím, že se nebudete hýbat zvýšíte riziko propuknutí některých onemocnění, například onemocnění srdce, vysoký cholesterol nebo cukrovka.

Zlepšení spánku

Lidé, kteří se pravidelně hýbou, mají prokazatelně lepší spánek. Ráno pak mají naopak více energie. Cvičení vás opravdu může z dlouhodobého hlediska nabýt energií. Nicméně, není určitě moudré jít cvičit před spaním. Naše tělo a organismus se totiž musí před spaním dostatečně zklidnit. Ideální je jít cvičit nejpozději takové tři hodiny před plánovaným spánkem.

cvičení

Lepší nálada

Víte, že sport vám také může zlepšit náladu? Proto se doporučuje lidem, kteří jsou ve vysokém stresu, nebo kteří trpí duševním onemocněním. Doporučuje se cvičení spojit s pobytem v přírodě, ale obecně je dobré, když budete prostě vykonávat takovou fyzickou aktivitu, která vás baví. Při sportu se vám do mozku vyplavuje dopamin neboli hormon štěstí, který vám zaručí právě dobrou náladu.