Jak se zbavit vosího hnízda

Vosy na zahradě u domu, ale také sršni, nejsou příjemnými společníky. Občas se stává, že se zahnízdí na naší zahradě. Vosí hnízdo na zahradě však není nic příjemného.  Zbaví nás klidu a pocitu bezpečí. Vosy rády hnízdí právě v prostorách přímo pod střechou. Nejčastěji si vosí královna vyhledává skuliny například:
mezi zděným obložením domu
ve dřevěném obložení domu
pod střechou
na půdě
pod nebo nad střešním oknem
v hromadě dříví na zahradě
vosy

Existuje několik tipů a rad, jak se zbavit vosího hnízda a jak vosám zamezit v budování hnízda nového.

Buďte ve střehu

V první řadě nedovolme vosám, aby si hnízdo na naší zahradě postavily. Na jaře vosí královna vyhledává vhodné místo, na kterém by začala budovat plástve. Vosí hnízdo však může dosáhnout rozměrů dvaceti, až třiceti centimetrů. Buďme proto ve střehu. Jakmile bychom na zahradě, anebo v blízkosti domu zjara spatřili poletovat vosí královnu, která hledá nějakou skulinku, je nejlepší ji ihned odehnat.  A to tak, že na vosí královnu napříkladnastříkáme sprej proti hmyzu. Nebo je možné místo, či skulinku, kam vosí královna zalétá,něčím vyplnit.

Zbavujeme se hnízda

Pokud už si u nás vosy hnízdo vystavěly, bude třeba vosí hnízdo co nejrychleji odstranit. Jestliže můžeme vosí hnízdo odstranit sami, je třeba se chránit proti vosám ochranným oděvem, s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi. K odstranění samotného vosího hnízda je vhodný podvečer, anebo velmi brzo ráno, kdy jsou vosy klidnější.
několik vos

Postřiky

Na trhu je dostupných několik postřiků, kterými je možné se menších vosích hnízd zbavit. Nejprve je zamíříme na hnízdo a stříkáme na něj přibližně patnáct vteřin postřik. Poté rychle utečeme. Postřik ponecháme působit přes noc a ráno hnízdo z bezpečné vzdálenosti prozkoumáme. Jestliže okolo hnízda stále létají vosy, postřik navečer opakujeme. Jakmile je hnízdo bez vos, shodíme jej z místa za pomoci dlouhé tyče.