Internetové kavárny

Zhruba před 15 lety, kdy ještě internet nezažíval takový rozmach jako dnes a chytré telefony byly pro většinu lidí také ještě budoucností, dal se na pojmuinternetová kavárna postavit úspěšný podnikatelský plán, tehdy bylo připojení možné pouze přes pevnou linku a nebyla to zrovna levná záležitost, takže lidé se připojovali vždy jen na krátkou dobu, aby vyřídili pouze věci, které nutně potřebovali.

Internetová kavárna je veřejně přístupné místo, kde si návštěvník může pronajmout počítač s připojením do sítě internet. Svůj název získal tento druh podnikání od možnosti zakoupit si k pronajatému počítači drobné občerstvení – kávu, čaj, apod. – přesně tohle označení najdete na Wikipedii, když si zadáte pojem internetová kavárna, a ano, takhle to v té době fungovalo, bohužel takovým kavárnám v dnešní době odzvonilo, „pronajmout“ počítač si v dnešní době můžete maximálně v knihovnách.

Časem se ale vytáčený internet i v naší republice stal minulostí a s rozvojem nabídky kabelových televizí a ADSL přípojek od telefonních operátorů vznikl neomezený internet, za nijak přehnaně vysoký pevný měsíční paušál. V domácnostech výrazně přibylo počítačů i internetových přípojek. K tomu přišly i mobilní operátoři s nabídkou paušálů u mobilního internetu, a nastala také rostoucí popularita wi-fi. Dnes se tyto společnosti předhánějí s nabídkami co nejlevnějších paušálů, samozřejmě s možností internetu.

Tím pádem vzrostla také četnost nákupů notebooků a tabletů, které si lidé do kaváren mohli přinést, kdo neměl paušál, potřeboval pouze připojení k internetu, přístroj měl člověk svůj, internetové kavárny museli tak trochu svůj původně zamýšlený plán předělat. Ke své hlavní nabídce jídla a nápojů přidaly jako bonus pro hosty přístup k internetu přes místní wi-fi síť zdarma.

Tím se stalo, že nejhlavnějším lákadlem u zákazníků, ať už se jedná o kavárny, restaurace, bary nebo jiné podniky, protože dnes už nemůžeme hovořit pouze o internetových kavárnách, když skoro na každém podniku vidíme logo WIFI ZDARMA, termín internetová kavárna v pravém slova smyslu, jak fungovaly dříve, prakticky neexistuje.