Desatero věcí, na které chatař nesmí zapomenout

Podzim přináší je obdobím, ve kterém se s největší pravděpodobností na pár měsíců rozloučíme se svou chatkou, chatkou a možná i chalupou. Abychom se na jaře společně bez úhony zase potkali musíme udělat několik nezbytností.

okna s mřížemi

1.       Střecha – Střecha je místem, kde nám hrozí největší škody. Uvolněná krytina, netěsnosti krytiny, její chybějící části. To vše musíme opravit, doplnit a přichytit.

2.       Okapy – Zanesené a ucpané okapy so přímo koledují pro vznik různých škod. Pokud je v zaneseném okapu zadržena voda zamrzne, hrozí jeho pokřivení, případně i odtržení od konstrukce střechy. Pokud zamrzne voda v ucpaném svou, tak ten rovnou praskne. Voda pak bude v naší nepřítomnosti při jarním přání ztékat přímo po fasádě. Okapy vyčistit od nečistot a vyzkoušet propustnost svodu.
zasněžené hory

3.       Okna – Uvolněné panty, které drží okenní křídla umožní jejich snadné uvolnění třeba při prudkém větru. Totéž mohou dopustit volné zámky oken. Proto je nutné vše zkontrolovat, dotáhnout, vadné součástky vyměnit.

4.       Okenice – Ty jsou hlavní zábranou před možným vniknutím do prostoru našeho domku. Ať již pro meteorologické živly, tak pro živly nekalé. Bezpečně uzavřené a zevnitř zajištěné okenice jsou účinnou obrannou. Proto je nutné zkontrolovat panty a zámky okenic. Okenice by měly být aretovány jednak k rámu okna, tak by měly zamknuty jedna o druhou.

5.       Dveře – Zde platí to samé jako u okenic. Dveře je navíc dobré opatřit ještě kvalitní mříží.

6.       Voda – Všechnu vodu je nutné dostat z vodovodního potrubí pryč. Taktéž je zapotřebí vypustit WC. Voda by mohla v zimě v potrubí zamrznout a roztrhat ho. Zkáza by hrozila i záchodu. Jak míse, tak nádržce.

7.       Cennosti – Vše cenné je nutné z chatky odvést. V objektu nenecháváme TV ani jinou elektroniku. Totéž platí o předmětech, na které máme nějakou citovou vazbu. Odvezeme i potraviny a hlavně alkohol.

8.       Zahrada – Veškerý zahradní nábytek uschováme do kůlny nebo odvezeme a kůlnu uzamkneme. Zahradní stroje, sekačky a jiné nářadí by také nemělo zůstávat o samotě.

9.       Zabezpečení – Chatku, chatu, chalupu pořádně zabezpečíme kvalitními zámky.

10.   Prosba sousedům – Požádejte sousedy, stálé usedlíky, aby se občas koukli k vaší chatě. Vše podezřelé ať vám hlásí telefonem. Je to dalším důvodem, proč mít přátelské sousedské vztahy.