Čím více je na světě dluhů, tím více jsou banky bohatší…

Taky vám vadí, nebo vás štve, že musíte platit bance za to, že z vaší dřiny a z vašich peněz, si vytvářejí zisk? A ne malý. Nejste jediní. Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud se berou peníze? Jakou mají cenu? Máme na mysli jejich počátek a zároveň „čím“ jsou peníze v současnosti.
Některé informace, týkajících se podstaty bankovnictví pro obyčejného člověka jsou neznámé. Samozřejmě lidé, kteří se zajímají o ekonomiku a bankovnictví, ti tyto informace vědí, ale moc se o tom nehovoří, spíše se o tom dozvíme z odborné literatury nebo článků o nich.
auta před čnb.jpg
To podstatné, co je o bankách a bankovnictví známo, se dozvídáme jak z tisku, internetu nebo TV.  Máte představu, PROČ stále ve své inzerci komerční banky nabízejí půjčky? Jak se snaží, aby lidé a firmy byli co nejvíce zadlužené?
Jednoduchá odpověďspočívá v tom, že peníze ty skutečné, jsou vytvořeny z půjček spolu s úroky všech lidí, firem. Čím více je na světě dluhů, tím více je skutečných peněz – a banky jsou tak velmi bohaté a hlavně mocné… a co dokáže moc, to snad každý ví.
Když si berete půjčku z banky, tak vás možná napadlo, že vám banka půjčuje z peněz, které jsou vloženy do banky druhými vkladateli. NE, je to jinak. Banka peníze na vaši půjčku jednoduše vykouzlí – fyzicky je nemá.  A vytvoří je až poté, kdy podepíšete smlouvu o půjčce, hypotéky, společně s veškerými poplatky a hlavně úroky, který je jejich zisk.
měna česká koruna.jpg
Fiktivní a skutečné peníze banky, které banka může půjčit, by měly být podle zákona ve správném poměru.  Na českých bankovkách (týká se to i jiných států) už dávno není uvedeno, že jsou kryté zlatem. Protože podíl zlata, který pokrýval peníze z dluhů, se postupně v průběhu let zmenšoval, až z toho krytí byla úplná nula.
INFLACE– znehodnocování měny – je dost velký problém v každém státu. U nás ČNB inflaci musí vždy včas řešit.   Podstata tohoto problému vznikla od doby, kdy bankovky přestaly být kryté zlatem.
 
Česká měna je v současnosti krytá aktivy ČNB(jsou to například aktiva nesplatitelných státních dluhů).
Co je v krátkosti úlohou ze zákona naší centrální banky (CB) – České národní Banky (ČNB):
·         spravuje a řídí měnu, jen ona vydává do oběhu nové bankovky a mince
·         kontroluje a zajišťuje emisi a platnost oběživa (stahuje a ničí opotřebované, poškozené bankovky, eviduje padělané pozměněné bankovky a mince v ČR)
·         devízový dohled, obchoduje se zahraničními obchodními bankami
·         udržuje inflaci na přijatelné úrovni – cenovou stabilizaci