Lisabon, nejzápadnější hlavní město na evropském kontinentu

Portugalsko bylo považované za jednu z chudších zemí Evropy, ale dnes už tak vůbec nepůsobí a vyrovná se jiným zemím. Na turisty zde čeká nespočet atrakcí, výborný gurmánský zážitek, levné a dobré víno a rytmická a temperamentní hudba.

Kromě velkého množství historických památek je ve městě spousta zajímavých míst. Za návštěvu stojí i lisabonský přístav, který má stále svou starobylou atmosféru a není zahlcený návalem turistů.

lisabon

Co vidět ve městě

Určitě si najděte chvíli na návštěvu čtvrti Alfama, která je plná křivolakých uliček, kde před sto lety zaznívala melodie teskných melodií, kterým místní říkají Fado. Většinou to jsou písně určené pro ženy a zpívá se v nich o lásce k mužům a o jejich opuštění, když muži odplouvají na daleké cesty. Dnes jsou uličky plné nádherných krámků a kaváren, kde se můžete schovat před sluncem. V turistickou sezónu zde vystupuje celá řada umělců a většinou jsou představení zdarma. Hlavně pro mladé lidi je zde kulturní vyžití a vše za rozumné ceny.

lisabon1

Co ochutnat v Lisabonu

Mimo nejdražší část centra se v Lisabonu naobědváte i za 5 eur, a to se vám v jiné evropské metropoli jen těžko poštěstí. Místní i turisté rádi zajdou do tržnice, prodává se zde mnoho dobrot, ovoce, zelenina, plody moře a čerstvé ryby. Přímo v tržnicích jsou malá bistra, kde ochutnáte místní speciality za nízké ceny. Takový steak z tuňáka nikde levněji neochutnáte. Jedna z nejlepších tržnic je Mercado Campo de Ourique, založená roku 1934, která byla zmodernizovaná a znovuotevřená v roce 2013. Jako vyhlášené speciality tam podávají vařené mušle nebo šneky. A to vše můžete zapít skvělým vínem, které kvalitou předčí španělská i francouzská vína.

Z letiště

Do města se dostanete z letiště, kam vás dopraví letenky lisabon. Letiště je 6 km od metropole a cestovat se dá metrem, taxíkem nebo autobusem. Můžete si také půjčit automobil. Nejlevněji se cestuje městskou hromadnou dopravou – autobusem a metrem.